Hyviä uutisia kaikille kiireisille Keventäjille! Tuoreen tutkimuksen mukaan terveyshyötyjen saavuttamiseksi ei tarvitse liikkua joka päivä. Riittää, että liikuntaa kertyy yhteensä 2,5 tuntia viikossa, vaikka vain yhdelle tai kahdelle päivälle jaettuna.
Tutkimuksessa mitattiin yli 93 000 aikuisen liikkumista aktiivisuusrannekkeilla viikon ajan. Keskimäärin 62-vuotiaiden osallistujien hyvinvointia ja terveyttä seurattiin kahdeksan vuoden ajan. Tulokset puhuvat puolestaan.
Niillä, jotka liikkuivat vähintään 2,5 tuntia viikossa, kuolemanriski oli selvästi pienempi kuin niillä, jotka liikkuivat vain vähän. Kuolemanriskin havaittiin pienenevän riippumatta siitä, liikkuivatko osallistujat useampana päivänä vai vain kerran tai kahdesti viikossa.
Kohtalaisen raskaana liikuntana pidettiin esimerkiksi juoksemista, reipasta kävelyä, pyöräilyä, tanssimista, mutta myös esimerkiksi puutarhanhoito ja muut fyysiset arkiaskareet huomioitiin.
Aktiivinen elämäntapa keskiössä
Brittien tulokset vahvistavat käsitystä, jonka mukaan liikunnan kokonaismäärä ja aktiivinen elämäntapa ovat tärkeämpiä kuin se, millaisissa pätkissä liikunta kertyy.
Havainto tukee suomalaisia liikuntasuosituksia. Myös meillä reipasta liikkumista suositellaan tehtäväksi 2 tuntia 30 minuuttia viikossa, ja raskaampaa liikuntaa riittää noin 1 tunti 15 minuuttia. Liikunnan hyödyt saa, vaikka sitä harrastaisi vain muutaman minuutin pätkissä.
Lisäksi lihaskuntoa olisi hyvä harjoittaa vähintään kaksi kertaa viikossa.
Lähde: Duodecim
Suppilovahverokastike ilman kermaa – 5 niksiä täyteläiseen lopputulokseen
Herkullinen suppilovahverokastike ei välttämättä kaipaa kermaa. Muutama yksinkertainen valmistusniksi auttaa saamaan sienistä kaiken maun irti. Suppilovahverokausi on parhaimmillaan, ja nyt kannattaa hyödyntää metsän antimet myös arkiruoassa. Suppilovahveroista syntyy herkullinen kastike esimerkiksi perunoiden, pastan tai kalan...Istutko pitkään paikallasi? Jo 25 minuutin kohdalla lihaksissa tapahtuu selvä muutos
Työpäivänä tuolissa tulee kuin huomaamatta istuttua tuntikausia, mutta jo huomattavasti lyhyemmän istumisen aikana lihasten aktiivisuus vähenee voimakkaasti. Tuore tutkimus antaa hyvän syyn nousta tuolista säännöllisesti. Pitkään jatkuvan istumisen terveyshaitoista on puhuttu paljon, mutta nyt tuore...Syö näitä kananmunien kanssa – kolesteroli ja verenpaine kiittävät
Poimi kananmunien rinnalle viisi helppoa lisuketta, jotka tuovat aterialle kuitua, pehmeää rasvaa ja muita sydänterveyttä tukevia ravintoaineita. Keitetty kananmuna, munakas tai munakokkeli sopii hyvin aamupalaksi tai nopeaksi lounaaksi. Sydänterveyden kannalta merkitystä on kuitenkin myös sillä,...




