Monet meistä istuvat nyt tavallista enemmän, mikä voi aiheuttaa jäykkyyttä ja kipuja kehossa. Hyvä uutinen on, että näitä kiputiloja voi estää helpolla venyttelyrutiinilla.
Istuva elämäntapa rasittaa erityisesti selkää, niskaa ja lantiota, mikä voi johtaa kipuihin ja vammoihin. Istumisen lisääntyminen on lisännyt selän, niskan ja lantion vaivoja, jotka johtuvat usein huonoista työskentelyasennoista.
Aamuinen venyttely on tehokas keino vähentää stressiä ja istumisen aiheuttamia kipuja. Säännöllinen venyttely parantaa lisäksi liikkuvuutta, nopeuttaa palautumista, lievittää stressiä ja vähentää kipuja.
Ja mikä parasta, nämä venytykset voit tehdä sängyssä!
Tee nämä 5 liikettä heti herättyäsi:
- Käsien ojennus ja selkärangan pyöristys: Venytä kädet ylös kohti kattoa, taivuta selkää alaspäin selkärangan nikama kerrallaan ja pyri koskettamaan varpaita.
- Avaava kiertoliike kyljellään: Makaa kyljelläsi, polvet taivutettuna 90 asteen kulmaan. Vie kädet eteesi ja nosta ylempi käsi vartalosi yli kiertoliikkeessä. Toista molemmille puolille.
- Kiertoliike istuviltaan: Laita kädet pään taakse, kierrä vartaloa ja laske kyynärpää polvea kohti. Tämä venytys kohdistuu alaselän lihaksiin.
- Niskan venytys: Kallista päätäsi varovasti sivulle toisen käden avulla ja pidä hetki.
- Pakaran ja alaselän venytys: Asetu makuulle ja aseta kantapää vastakkaisen polven päälle ja vedä alimmaista jalkaa itseäsi kohti sen verran kuin tuntuu hyvältä.
Katso ohjeet videolta:
Näytä tämä julkaisu Instagramissa
Lihottaako kello kuuden jälkeen syöminen? Näin paljon päivällisen ajankohta merkitsee
Sitkeän myytin mukaan etenkin painonpudottajan kannattaisi sulkea jääkaapin ovi kello kuudelta illalla. Tutkimusten valossa väite ei pidä täysin paikkansa, vaikka ruokailun ajankohdalla onkin jonkin verran väliä. Työpäivä venyy, lapsi pitää hakea harrastuksesta ja päivällinen valmistuu...Eikö ruusukaali maistu? Kokeile näitä kolmea valmistustapaa
Moni mieltää ruusukaalin kitkerän makuiseksi, mutta valmistustapa vaikuttaa paljon sen makuun. Näin teet sesongin ruusukaalista herkullista kolmella eri tavalla. Nyt on erityisen hyvä syy nostaa ruusukaali lautaselle, sillä 5.–11. lokakuuta vietetään ruusukaaliviikkoa. Kotimainen ruusukaali on...Tutkimus selvitti: Tämä määrä reipasta kävelyä voi hyödyttää luita
Reipas kävely tai hölkkä voi auttaa ylläpitämään luuston tiheyttä iän karttuessa. Tuoreen tutkimuskatsauksen mukaan hyötyjä voi näkyä jo muutaman tunnin viikoittaisella liikunnalla. Kävely tekee hyvää kunnolle, mutta entä luille? Tuore tutkimuskatsaus antaa yhden syyn lisää...




